Strona główna > Blog > Użytkownicy grzybów psylocybinowych w Polsce
Użytkownicy grzybów psylocybinowych w Polsce
Grzyby psylocybinowe są wykorzystywane przez ludzi od tysiącleci. Ich spożycie sprzyja rozluźnieniu oraz poprawia humor. Ponadto użytkownicy psylocybiny są w stanie dostrzec więcej i poprowadzić osobiste narracje z innego punktu widzenia. Grzyby psylocybinowe w Polsce – kto stosuje psylocybinę? Czym różnią się psychodeliki od innych narkotyków oraz czy są prowadzone badania nad psylocybiną? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.
Polscy użytkownicy grzybów psylocybinowych – kim są?
Grzyby psylocybinowe w Polsce nie są dostępne do ogólnego użytku, ale prowadzone są nad nimi badania. Michał Bola jest pionierem w przeprowadzaniu badań nad wpływem psychodelików na organizm ludzki w Polsce. Przeprowadził badanie ankietowe na grupie 3500 osób, które w ,,naturalnych warunkach’’ korzystały z grzybów psylocybinowych. Uczestnicy wypełnili również kwestionariusze, które oceniały takie zmienne jak reaktywność emocjonalna i świadomość. Osoby te zgłaszały silniejszą pozytywną reaktywnością emocjonalną i zmniejszenie jej negatywnego odpowiednika. Ponadto osoby te miały także bardziej pozytywny wzorzec świadomości. Co prawda, potrzebne są dalsze badania, które będą mogły ocenić wpływ psychodelików również w warunkach monitorowanych, ale mimo to wyniki są obiecujące. Ponadto wiele badań dowodzi o skuteczności stosowania psylocybiny w depresji i innych zaburzeniach psychicznych.
Grzyby psylocybinowe w Polsce – terapia
Terapia psylocybiną w Polsce jest zakazana. Mimo to pojawia się światełko w tunelu, ponieważ coraz więcej państw pozwala na ich stosowanie. W Polsce rośnie liczba ośrodków i naukowców, które interesują się działaniem grzybów psylocybinowych. Naukowcy w szczególności skupiają się na ocenie działania psylocybiny i ketaminy.
Badania nad psylocybiną
Badania nad psylocybiną są coraz bardziej rozpowszechnione. Wyniki, jakie uzyskują naukowcy, wskazują na jej pozytywne działanie w wielu dolegliwościach, takich jak poprawa samopoczucia, zmniejszenie lęku, zwiększeniem empatii emocjonalnej i poczucia moralności. Ponadto wiele badań dowodzi o skuteczności psylocybiny w leczeniu depresji. Najbardziej rozpowszechnione badania nad psylocybiną prowadzi się w Stanach Zjednoczonych, gdzie mimo że jest zakazana, wiele ośrodków naukowych decyduje się na podanie jej pacjentom.
Kto stosuje psylocybinę?
Psylocybina wpływa na mózg poprzez oddziaływanie na układ serotoninowy. Psylocybina przyłącza się do konkretnych receptorów, które wywołują kaskadę zdarzeń neurologicznych. Duża ilość receptorów serotoniny jest zlokalizowana w sieci stanu spoczynkowego (DMN). Psylocybina powoduje wyciszenie DMN i dlatego mogą spojrzeć z innego punktu widzenia na swoje aktualne dokonania.
Terapia psylocybiną jest zakazana w Polsce, mimo to może to ulec zmianie, ponieważ coraz więcej ośrodków bada jej wpływ na funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Psylocybina znajduje już natomiast zastosowanie w wielu badaniach naukowych wykonywanych na całym świecie.
Grzyby z psylocybiną w Polsce
Na południu Polski można spotkać grzyby halucynogenne, takie jak łysiczka czarnobrązowa i lancetowata. Sezon ich wysypu zaczyna się we wrześniu. Należy pamiętać, że grzyby te mają właściwości halucynogenne, ze względu na występujące w nich substancje, takie jak psylocybina. Do objawów, jakie mogą wystąpić po ich spożyciu, można zaliczyć między innymi: rozluźnienie, poczucie odurzenia i zagubienia. Dlatego grzyby te nie powinny być spożywane na własną rękę. Psylocybina nie szkodzi, ale spożyta w nieodpowiedni sposób przez nieodpowiednie osoby może powodować różne niechciane objawy, takie jak uczucie lęku i przerażenia, spowodowane zmianami w funkcjonowaniu układu nerwowego.
Psychodeliki a narkotyki
Psychodeliki to grupa substancji, które wywołują zmiany w percepcji i odbieraniu bodźców ze środowiska zewnętrznego. Psychodeliki różnią się znacznie od narkotyków, takich jak np. morfina, kokaina, i amfetamina. Kokaina i amfetamina to stymulanty, które pobudzają i powodują euforię, natomiast morfina jest depresantem, który uspokaja i łagodzi lęki. Do narkotyków zaliczane są również psychodeliki, takie jak grzyby psylocybinowe i LSD. Różnica między psychodelikami a substancjami omówionymi wyżej jest taka, że psychodeliki nie uzależniają, a mimo to zostały wrzucone do jednego worka z ,,twardymi’’ narkotykami.
Literatura
Carhart-Harris R, Giribaldi B, Watts R, Baker-Jones M, Murphy-Beiner A, Murphy R, Martell J, Blemings A, Erritzoe D, Nutt DJ. Trial of Psilocybin versus Escitalopram for Depression. N Engl J Med. 2021 Apr 15;384(15):1402-1411. doi: 10.1056/NEJMoa2032994. PMID: 33852780. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33852780/
Griffiths RR, Johnson MW, Carducci MA, Umbricht A, Richards WA, Richards BD, Cosimano MP, Klinedinst MA. Psilocybin produces substantial and sustained decreases in depression and anxiety in patients with life-threatening cancer: A randomized double-blind trial. J Psychopharmacol. 2016 Dec;30(12):1181-1197. doi: 10.1177/0269881116675513. PMID: 27909165; PMCID: PMC5367557. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27909165/
Smigielski L, Scheidegger M, Kometer M, Vollenweider FX. Psilocybin-assisted mindfulness training modulates self-consciousness and brain default mode network connectivity with lasting effects. Neuroimage. 2019 Aug 1;196:207-215. doi: 10.1016/j.neuroimage.2019.04.009. Epub 2019 Apr 6. PMID: 30965131. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30965131/
Davis AK, Barrett FS, May DG, Cosimano MP, Sepeda ND, Johnson MW, Finan PH, Griffiths RR. Effects of Psilocybin-Assisted Therapy on Major Depressive Disorder: A Randomized Clinical Trial. JAMA Psychiatry. 2021 May 1;78(5):481-489. doi: 10.1001/jamapsychiatry.2020.3285. Erratum in: JAMA Psychiatry. 2021 Feb 10;: PMID: 33146667; PMCID: PMC7643046. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33146667/
Zobacz także
Grzyby psylocybinowe jako antydepresanty?