Psylocybina i grzyby psylocybinowe – wszystko, co chciałbyś wiedzieć

pyslocybina i grzyby psylocybinowe

Wśród substancji, jeszcze niedawno odrzucanych ze względu na działanie psychoaktywne, które jednak stopniowo powracającą do łask ze względu na ich właściwości znajdziemy nie tylko konopie i ich związki. Świat nauki coraz bardziej interesuje się działaniem psylocybiny, występującej w niektórych gatunkach grzybów. Są już pierwsze badania na ludziach cierpiących na depresję, nerwicę, którym terapia psylocybiną zdecydowanie pomogła. To wciąż za mało, by określić pełne działanie substancji i przewidzieć jej interakcje z lekami, aczkolwiek dotychczasowe wyniki obserwacji są bardzo obiecujące.

Psylocybina – co to jest?

Jest to substancja chemiczna pochodząca z niektórych rodzajów grzybów z rodzaju Psylocybe występujących naturalnie w różnych częściach świata. Psylocybina wywołuje u ludzi efekt zmiany świadomości, ma działanie halucynogenne. Z tego powodu grzyby ją zawierające określa się halucynogennymi lub magicznymi (magic mashorooms). Psylocybe cubebsis i inne grzyby z tego rodzaju stały się popularną używką, stosowaną szczególnie w USA w latach 50’ i 60’. Początkowo psylocybina została uznana za groźny narkotyk. Z czasem jednak, gdy poddano jej działanie badaniom, a osoby, które regularnie ją spożywały obserwacji, okazało się, że wywołuje korzystny efekt na układ nerwowy. To potencjalnie daje możliwość jej zastosowania w leczeniu niektórych jednostkek chorobowych.

Gdzie występują grzyby psylocybinowe?

Grzyby z rodzaju Psylocybe występują naturalnie w Europie, Ameryce Południowej, Meksyku i Stanach Zjednoczonych. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie grzyby z tego rodzaju są halucynogenne. W 2005 Profesor Gastón Guzman, autor „The Genus Psilocybe”, oszacował 227 gatunków Psilocybe, gdzie wiadomo, że tylko 144 z nich są halucynogenne. Psylocybe semilanceata, jeden z grzybów z rodziny Psylocybe, rośnie także w Polsce. Warto dodać, że historia stosowania grzybów halucynogennych sięga tysięcy lat. Suszone grzyby lub wywary z nich były konsumowane jako część obrzędów, ceremonii, praktycznie na wszystkich kontynentach. Wskazuje na to wiele źródeł i znalezisk. Od czasów starożytnych wczesne cywilizacje mongolskie oraz syberyjskie były silnie związane z muchomorem (Amanita muscaria), który także ma działanie psychodeliczne. Druidzi i poganie mieli swoje Liberty Cups (czapki wolności) czyli Psilocybe semilanceata, starożytni Grecy pili sporysz, a Hindusi mieli Somę – napój nieśmiertelności przygotowywany z grzybów, w tym z Amanity. Istnieją nawet starożytne dzieła sztuki sugerujące, że Egipcjanie też byli wielkimi fanami magicznych grzybów.

Rodzaje grzybów psylocybinowych 

Do rodzaju Psylocybe możemy zaliczyć ponad 140 grzybów o działaniu halucynogennym. Niektóre gatunki z Gymnopilus, Inocybe, Panaeolus (kołpaczki) i Conocybe również zawierają psilocybinę, jednak oprócz niej mogą mieć też substancje toksyczne, dlatego mogą być niebezpieczne. Większość grzybów psylocybinowych, oprócz psylocybiny, zawiera także psylocynę. To związek, który także ma działanie psychoaktywne. Cechą charakterystyczną dla rodzaju Psilocybe jest zmiana zabarwienia miąższu grzyba na kolor niebieski lub zielony podczas krojenia lub miażdżenia. W klimacie umiarkowanym, w tym również w Polsce, występuje łysiczka lancetowata, czyli grzyb Psylocybe semilanceata. Najpopularniejszym rodzajem jest Psylocybe cubensis, czyli łysiczka meksykańska, która wykazuje duże zróżnicowanie gatunkowe ze względu na hybrydy powstałe z innymi gatunkami Psylocybe. Istnieje co najmniej kilkadziesiąt rodzajów odmiany cubensis, na przykład: Thai, Malabar, Golden Teacher, Ecuador, Cambodian Girl, B+ i wiele innych, które różnią się zarówno działaniem jak i wyglądem grzybni. Inne gatunki z rodzaju Psylocybe to wspomniana już Psilocybe semilanceata, Psylocybe mexicana (łysiczka meksykańska), Psilocybe cubensis, Psilocybe azurescens, Psilocybe tampanensis oraz Copelandia cyanescens. Wygląd grzybów psylocybinowych zależy od gatunku. Na przykład Psylocybe cubensis to niewielkie grzybki z jasnobrązowymi kapeluszami, jasnymi nóżkami i brązowymi blaszkami pod kapeluszem.  

rodzaje grzybów psylocybinowych

Działanie i skutki zażywania grzybów psylocybinowych

Psylocybina wpływa na organizm przez aktywację receptorów serotoninowych, znajdujących się głównie w korze przedczołowej, która odpowiada za poznanie, percepcję oraz nastrój. Po spożyciu grzybów zawarta w nich psylocybina jest metabolizowana przez wątrobę i przekształcona w psylocynę – związek o psychodelicznym działaniu, który swoją strukturą chemiczną przypomina produkowaną przez nasz organizm serotoninę. Podobnie jak serotonina, która przekazuje impulsy nerwowe między neuronami, również psylocyna ma możliwość stymulowania receptorów w korze przedczołowej i w ten sposób wpływać na komunikację między korą przedczołową oraz podwzgórzem, gdzie między innymi zlokalizowany jest ośrodek przyjemności. 

Halucynogenne działanie psylocybiny pojawia się po około 30 minutach i trwa od 4 do 6 godzin. Stan zmiany świadomości pod wpływem psylocybiny przypomina nieco stan po LSD, czyli zmianę percepcji, inne postrzeganie czasu oraz przestrzeni, powoduje zmiany nastroju, czasem gwałtowne, np. uczucie euforii, smutku, a nawet paniki. Pojawia się charakterystyczne poczucie jedności ze światem natury, czasem depersonalizacji. Należy pamiętać, iż efekty działania psylocybiny są zależne od stanu psychicznego i osobowości danej osoby, a także od doświadczenia z psychodelikami. Niekorzystne efekty częściej dotykają osób, które są niestabilne psychicznie lub pełne lęków, traum, które nie zostały do tej pory odpowiednio przepracowane.

Badania kliniczne nad psylocybiną

Naukowcy z Johns Hopkins Center for Psychedelic and Consciousness Research opublikowali w 2006 roku przełomowe badanie w czasopiśmie “Psychopharmacology”, na temat bezpieczeństwa i pozytywnych skutków przyjmowania psylocybiny. Dotyczyło ono  dwumiesięcznego, randomizowanego badania, w którym ochotnicy ocenili doznanie psylocybinowe jako mające istotne znaczenie osobiste i wagę duchową, porównywalne do doznań mistycznych. Pozytywne zmiany w postawach i zachowaniu uczestników, utrzymywały się nawet wiele miesięcy po badaniu. Z kolei naukowcy z Centre for Psychedelic Research w Imperial College London wykazali, że leczenie psychiatryczne wspomagane psylocybiną znacząco łagodzi stany lękowe oraz depresję. Porównali psylocybinę z dobrze znanym i szeroko stosowanym antydepresantem. Z ich badań wynika, że psylocybina jest co najmniej tak samo skuteczna, jak lek przeciwdepresyjny, gdy jest stosowana razem z terapią psychologiczną. Rezultaty ich pracy ukazały się na łamach czasopisma „The New England Journal of Medicine”. W kontekście leczenia depresji psylocybiną duże zasługi mają naukowcy z Johns Hopkins University School of Medicine. Ich badania prowadzone w ostatnich latach wykazały, że leczenie długotrwałej i ciężkiej depresji psylocybiną łagodzi objawy zaburzenia na okres do 1 roku. W badaniu wzięło udział 27 osób z udokumentowaną, długoterminową depresją. Większość zanotowała znaczny spadek objawów, a u prawie połowy zaobserwowano remisję choroby. Wyniki i opis badań ukazały się na łamach pisma „Journal of Psychopharmacology”.

badania nad psylocybina

Zastosowanie medyczne grzybów psylocybinowych 

Mimo wielu badań nad działaniem tej substancji, w dalszym ciągu świat nauki niewiele wie o pełnym mechanizmie jej działania, wpływie na naszą fizjologię, skutkach ubocznych czy działaniu w kontekście różnych jednostek chorobowych. Trwają badania dotyczące wpływu psylocybiny na różne choroby psychiczne, neurodegeneracyjne czy działanie przeciwbólowe. Są także dowody, iż psylocybina mogłaby stanowić wsparcie dla osób uzależnionych od alkoholu. Dotychczasowe wyniki badań udowadniają, że substancja ta ma potencjał stać się lekiem na depresję, nerwicę czy zaburzenia lękowe. Mimo pozytywnych doświadczeń w leczeniu lekoopornej depresji, naukowcy są nadal ostrożni i postulują o dalsze badania nad skutecznością i bezpieczeństwem psylocybiny jako środka terapeutycznego. Szczególnie, że istnieje niebezpieczeństwo niekontrolowanego zażywania tej substancji w dużej dawce, czego efekty trudno jest przewidzieć. 

Growkity 

Na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących growkity, czyli tak zwane pudełka wzrostu, zawierające grzybnie różnych grzybów, także tych z rodzaju Psylocybe. Grzybnia ta nie zawiera zabronionych prawem substancji takich jak psylocybina, znajduje się one dopiero w grzybach. Growkity to zestawy do hodowania i obserwacji grzybni, umożliwiające samodzielne badania nad grzybami i ich wzrostem. W growkicie, oprócz grzybni, znajduje się plastikowy pojemnik oraz grunt w postaci chrustu, ziemi, mchu i innych potrzebnych elementów do rozwoju danej grzybni. Warunkiem uprawy konkretnej odmiany grzybów jest zapewnienie im odpowiednich warunków, czyli temperatury, wilgotności, ilości światła lub cienia. 

grow kity

Legalność psylocybiny w Polsce

Sprzedaż, kupno jak i posiadanie growkita jest w Polsce w pełni legalne. Jednak uprawa oraz posiadanie grzybów psylocybinowych nie są już legalne. Psylocybina, jako substancja halucynogenna, w większości krajów jest wpisana na listę nielegalnych środków psychoaktywnych. W Polsce psylocybina znajduje się w wykazie środków odurzających w grupie I-P. Podobnie jest w większości krajów Europy czy w Stanach Zjednoczonych. Psylocybina została tam zakwalifikowana jako narkotyk o dużym potencjale nadużywania i brakiem zastosowań medycznych. 

Filmy dokumentalne i książki o grzybach psylocybinowych

Temat wykorzystania grzybów psylocybinowych zainspirował wielu twórców do stworzenia filmów czy książek dotyczących ich tematyki. Niedawno zrobiło się głośno za sprawą filmu dokumentalnego z 2019 r. „Fantastic Fungi” (Niezwykły świat grzybów) który wskazuje na kluczową rolę grzybów w naszym ekosystemie, odwróceniu degradacji środowiska i wsparciu naszego zdrowia. Jest tam także spora część poświęcona grzybom psylocybinowym. Podobną tematykę opisuje także film „Fantastyczne grzyby” z 2018 roku. Ciekawą propozycją dla fanów grzybów będzie łotewska komedia “Grzybiarze” z 2013, opisująca perypetie młodego zwolennika grzybów psylocybinowych. Z książek o tej tematyce warto sięgnąć po „Teonanácatl – Święte Grzyby” autorstwa Ralpha Metznera, albo pozycję „Czy psychodeliki uratują świat” autorstwa Macieja Lorenca.

Źródła

https://thethirdwave.co/psilocybe-cubensis/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/308850 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16826400/ 

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2032994 

https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/02698811211073759 

nota prawna green botanica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk (0)

Koszyk