Ciekawe książki o grzybach leczniczych

książki o grzybach leczniczych

Grzyby to stały element diety wielu osób. Doskonale podkreślają i uzupełniają smak potraw. Wiele gatunków grzybów wykazuje właściwości lecznicze. Organizmy te obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi, a także wpływają na ciśnienie tętnicze. Niektóre grzyby zwalczają wirusy i bakterie, łagodzą ból lub stany zapalne, a nawet mogą mieć działanie przeciwnowotworowe. Leczniczy charakter grzybów jest poruszany w wielu książkach autorów z całego świata. Na jakie książki o grzybach leczniczych warto zwrócić szczególną uwagę?

książka - grzyby lecznicze - przewodnik po azjatyckich grzybach, które odmładzają ciało, dodają energii i przedłużają życie

Grzyby lecznicze. Przewodnik po azjatyckich grzybach, które odmładzają ciało, dodają energii i przedłużają życie. Autor: Isokauppila Tero

Tero Isokauppila jest założycielem firmy, która specjalizuje się w tworzeniu wyciągów z grzybów leczniczych. Jest ekspertem w dziedzinie naturalnego odżywiania. W swojej książce omawia gatunki grzybów o właściwościach pozwalających wzmocnić odporność i opóźnić procesy starzenia się skóry. Autor przedstawia wiele rodzajów grzybów leczniczych, od gatunku reishi, poprzez shiitake, aż do chaga. Na stronach książki prezentowane są proste przepisy pozwalające na przyrządzanie napojów, przekąsek, obiadów, a nawet słodyczy, wykorzystując różne gatunki azjatyckich grzybów. Za ich pomocą możliwa jest szybka regeneracja po wysiłku, poprawienie pracy mózgu, a nawet utrzymanie właściwego poziomu cukru we krwi. Jest to pozycja, która zainteresuje każdego czytelnika, który zwraca uwagę na zdrowy styl życia.

Teonanacatl. Święte grzyby

Pozycją godną polecenia jest także książka „Teonanácatl. Święte Grzyby” autorstwa Ralpha Metznera. Jest to prawdziwe kompendium wiedzy dotyczące grzybów nazywanych świętymi przez Azteków. Były one wykorzystywane podczas starożytnych ceremonii i obrzędów mających na celu uzdrawianie. Obyczaje te poznali hiszpańscy zakonnicy w czasie konkwisty, ale przez długi czas traktowane były jako pogańskie, a nawet diabelskie rytuały. Zdobyły uznanie dopiero w XX wieku, gdy zainteresowali się nimi antropolodzy i mykolodzy. Wyizolowanie z grzybów substancji psychoaktywnych przyczyniło się do rewolucji psychodelicznej w latach 60. XX wieku. Książka „Teonanácatl. Święte Grzyby” zawiera wiele niezwykle ciekawych opowieści, bez których trudno zrozumieć ten fenomen kultury, który wpłynął na życie wielu osób znanych z działalności społecznej i politycznej na całym świecie.

W czym grzyby są lepsze od ciebie? Autor: Wrzosek Marta, Głowacka Karolina

Szeroką grupę osób może także zainteresować książka „W czym grzyby są lepsze od ciebie?”. Intrygujący jest już sam tytuł oraz okładka wskazująca na zastawianie pułapek i przejmowanie kontroli przez grzyby. Jak to możliwe? Książka jest napisana w formie rozmowy pomiędzy autorkami, z których jedna, Marta Wrzosek, jest doktorem habilitowanym nauk biologicznych i doświadczonym mykologiem. W treści znajdziemy dużą dozę wiedzy teoretycznej na temat działania grzybów, a także wnioski wyciągnięte z praktycznego punktu widzenia. Dowiemy się, między innymi, jakie grzyby występują naturalnie w ciele człowieka oraz jakie gatunki są w stanie przetrwać nawet kilka tysięcy lat. Ponadto książka zawiera miniprzewodnik po mało znanych grzybach, które można spotkać w polskich lasach. Lektura może nam uświadomić, że królestwo grzybów to fascynujący świat, który warto poznać bliżej. 

Powrót do życia. O żałobie i grzybach. Autor: Woon Long Litt

Kolejna pozycja to autobiografia autorki, która po bolesnej stracie męża postanowiła odnaleźć sens życia w ramach swojej nowej pasji, czyli badaniu grzybów. Książka opowiada o walce z własnymi słabościami oraz pożegnaniem z najważniejszymi osobami w życiu, z którymi przeżywamy niezapomniane chwile. W świecie grzybów Long Litt Woon odnalazła wiele wartościowych ludzi, z którymi dzieliła się swoimi rozterkami, odczuciami i wątpliwościami. Książka „Powrót do życia. O żałobie i grzybach” to pozycja, w której grzyby są punktem wyjścia do opowieści o smutku, żałobie oraz sposobach odzyskiwania wewnętrznego spokoju ducha. Autorka nazywa to magią zbierania grzybów.



Książka - o żałobie i grzybach

Nigdy osobno. Autor: Selosse Marc-André

Zupełnie innego rodzaju doświadczenia proponuje książka „Nigdy osobno” profesora paryskiego Muzeum Historii Naturalnej, Marca-André Selosse’a. Autor udowadnia, że grzyby to organizmy o dużej władzy w mikroskopowym świecie, z której korzyści odnoszą ludzie, rośliny i zwierzęta. Przykładem naszej symbiozy z tymi organizmami jest proces produkcji serów, jogurtów, wina i piwa. Gdyby nie działalność grzybów, wiele roślin nie byłoby w stanie wykiełkować. Niektóre trawy wykorzystują toksyny obecne w grzybach w celu obrony przed roślinożercami. W książce znajdziemy dużo więcej podobnych ciekawostek, które mogą sprawić, że zainteresujemy się światem grzybów w szerszym zakresie i kontekście.

Podsumowanie – książki o grzybach leczniczych


Po książki o grzybach leczniczych można sięgnąć z czystej ciekawości lub w celu uzupełnienia wiedzy z zakresu mykologii. Niezależnie od powodu lektury, w prezentowanych pozycjach znajdziemy wiele niespodziewanych informacji o organizmach, które są wszędzie wokół nas. Może być to pierwszy krok do zwiększonego zaangażowania w studiowanie dziedziny wiedzy, dzięki której możemy poprawić swój stan zdrowia fizycznego i psychicznego. Książki o leczniczych grzybach mogą przynieść korzyści, których znaczenia nie sposób przecenić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart (0)

Brak produktów w koszyku.