Strona główna > Blog > Czym są Growkity? Growkity – wszystko co musisz wiedzieć
Czym są Growkity? Growkity – wszystko co musisz wiedzieć
O magicznych grzybkach słyszał prawie każdy, nawet jeśli nie do końca wie o co chodzi i słysząc o nich myśli wyłącznie o osobach, które korzystają z nich w celach halucynogennych. Ale czy to na pewno tylko to? Co to są w ogóle growkity? Czy to, że są dostępne do zakupu, oznacza że można hodować własne grzyby psylocybinowe? Czy to w ogóle legalne w Polsce by taki growkit zakupić, co znajduje się w takiej paczce i czym różnią się między sobą różne rodzaje growkitów? Na te pytania odpowiemy poniżej. Najpierw musimy wyjaśnić co to jest growkit.
Growkit – co to jest?
Growkit to zestaw składający się z pojemnika wykonanego z plastiku, niewielkich rozmiarów – mniej więcej pudełka na lunch czy do przechowywania jedzenia, w którym znajduje się podłoże wraz z zarodnikami grzybów. Podłoże to tzw. substrat, czyli często mieszanka torfu z ziemią, piaskiem czy różnego rodzaju naturalnymi włóknami. To, jakiego użyjemy substratu, zależy od tego, co chcemy uprawiać. Tak jak wspomnieliśmy, w growkicie znajdziemy też zarodniki grzybów, czyli komórki rozrodcze, które grzyb wypuścił z siebie, by móc się dalej namnażać. Należy też zrozumieć, że są różne growkity. Możemy kupić takie, z których wyrosną nam kurki, kanie czy podgrzybki, ale też takie, które zawierają zarodniki grzybów psylocybinowych. Czy to oznacza, że można legalnie kupić takie growkity i od razu hodować grzyby? No cóż, po pierwsze, grzyby do wzrostu potrzebują odpowiednich warunków, które trzeba im zapewnić. Istnieją też pewne sprawy legalne, które reguluje prawo. Czy można legalnie uprawiać grzyby psylocybinowe w Polsce? Czytaj dalej!
Czy growkity są legalne w Polsce?
Zarówno sprzedaż growkitów jak i posiadanie growkitów w domu jest zupełnie legalne w Polsce. Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła growkity pojawia się mnóstwo wyników, które krzyczą z daleka “legalne growkity” czy “wysyłka legalnych growkitów z Polski” itd. I to jest prawda! Można posiadać growkity, sprzedawać je, wysyłać do klientów i prawo tego nie zakazuje. Nie musisz się obawiać, że po zakupie będziesz mieć jakiekolwiek prawne nieprzyjemności lub że cokolwiek Ci grozi. Dlaczego tak jest, nawet w przypadku growkitów zawierających zarodniki grzybów psylocybinowych?
Ponieważ w samym growkicie nie ma nawet pół grama substancji jaką jest psylocybina. Zarodniki czy substrat z zarodnikami po prostu jej nie zawierają! To dlatego obrót, sprzedaż i posiadanie growkitów są zupełnie legalne.
Co znajduje się w paczce z growkitem?
Paczka z growkitem zawiera, jak już wspomnieliśmy, niewielkich rozmiarów plastikowe pudełko z substratem oraz zarodnikami grzybów z rodzaju, który wybraliśmy podczas zakupów. Na tym pudełku znajduje się również etykieta, która mówi o tym, jaki grow kit zakupiliśmy i jaki rodzaj zarodników się w nim znajduje. Może to być B+, Cambodian, Colombian, Ecuador, Golden Teacher, Mazatapec, McKenaii, Mexican, Thai czy Hawaiian. Nazwy brzmią dla Ciebie obco i nic Ci nie mówią? Spokojnie, w dalszej części artykułu omówimy rodzaje growkitów i tego, jakie zarodniki posiadają.
To, czego na pewno nie znajdziesz w paczce z grow kitem, to instrukcja obsługi. Z racji tego, że nie wolno uprawiać grow kitów w Polsce, nie można zachęcać do uprawy grzybów z growkitów.
Gdzie uprawa grow kitów jest legalna?
O tym, że samo posiadanie growkitów z zarodnikami jest legalne i dlaczego tak się dzieje, już wspomnieliśmy. Oczywiście uprawianie grzybów psylocybinowych, z uwagi na to że zawierają substancję halucynogenną, zakazaną prawem, nie jest możliwe w Polsce. Ale czy istnieją na świecie takie miejsca, gdzie uprawianie grzybów w growkitach jest możliwe i legalne oraz nie niesie ze sobą konsekwencji prawnych? Otóż istnieją, nawet w Europie! Chociaż lista krajów europejskich, gdzie psylocybina i grzyby psylocybinowe są legalne jest, krótko mówiąc, bardzo uboga.
Legalnie hodować grzyby psylocybinowe można jedynie w Austrii. Oczywiście o ile nie robimy tego w celu sprzedaży ich osobom trzecim, a wyłącznie na własny użytek i to nie do spożycia, a po prostu – do badań i obserwacji. Ale istnieją kraje na świecie, w których posiadanie, hodowla, sprzedaż i spożywanie grzybów psylocybinowych jest totalnie legalne. To na przykład Bahamy, Brazylia, Jamajka, Samoa czy Nepal.
Jest jeszcze jedno państwo europejskie, które ma dość ciekawe podejście do grzybów psylocybinowych. Otóż te grzyby są tam legalne, pod warunkiem że są…truflami! Za to growkity i ich hodowla są tam nielegalne. Mowa o Holandii, z której de facto pochodzi najwięcej grow kitów. Ot, taki paradoks!
Sprawa grzybów psylocybinowych i growkitów to tak naprawdę sprawa w toku. Prawo zmienia się co jakiś czas, a coraz to nowsze doniesienia naukowców na temat właściwości psylocybiny i innych substancji zawartych w grzybach sprawiają, że być może będą musiały zostać wprowadzone zmiany do prawa.
Jakie są różnice między grow kitami?
Czy nazwy na growkicie oznaczają różne gatunki grzybów, których zarodniki znajdują się w środku? Nie do końca! Pewnie teraz sobie myślisz “Cooo? Ale jak to? Jak to nie różne gatunki to o co chodzi z tymi różnymi nazwami i znaczkami na growkicie?” Jeśli masz takie pytania, to jesteś w dobrym miejscu. Poniżej wszystko wyjaśniamy.
Tak naprawdę gatunków grzybów psylocybinowych istnieją setki i rosną na całym świecie. Uwaga, w Polsce niektóre z nich też znajdziesz! Cztery z tych gatunków są najpopularniejsze. Mowa o:
- Psilocybe azurescens
- Psilocybe semilanceata
- Psilocybe cyanescens
- Psilocybe cubensis
A w growkitach najczęściej spotkamy gatunek cubensis! Skoro growkity zawierają jeden gatunek, to dlaczego mają różne nazwy i oznakowanie? Bo znajdują się w nich różne rodzaje z tego gatunku. Oto one!
Pamiętaj jednak, że opisy tych rodzajów grzybów z gatunku psylocybe cubensis to tylko opisy służące poglądowo i nie zachęcają do ich uprawy. Ta jest nielegalna w Polsce!
B+
To jeden z najpopularniejszych szczepów, szczególnie polecany dla początkujących. Pogłoska mówi, że ten rodzaj został celowo stworzony ok. 30 lat temu. Jeśli chodzi o reputację tego grzyba, to mówi się o nim jako dość wizualny grzyb, ciepły i idealny dla duchowej odmiany.
Cambodian
Jak nazwa wskazuje, to grzyby prosto z Kambodży, to tam można je spotkać w naturalnym środowisku. Z krajów, gdzie spożywanie grzybów psylocybinowych jest legalne, dopływają informacje o tym, że powodują one silne wizualne podróże, dając pewną dozę kreatywności oraz sprzyjają filozoficznym przemyśleniom.
Colombian
Podobnie jak wcześniej, nazwa wskazuje na to, gdzie można te grzyby spotkać naturalnie. W tym wypadku to Kolumbia. Ten rodzaj grzyba podobno nie powoduje zbytnich przeżyć wizualnych, ale za to sprzyja przemyśleniom i mistycznym przeżyciem. To grzyb do zaglądania w głąb siebie, pomagający znaleźć rozwiązania na swoje wewnętrzne problemy.
Ecuador
Nazwa ponownie wskazuje występowanie grzyba – Ekwador. Niezwykle łatwy w uprawie – rośnie w surowych warunkach w naturze, więc początkującemu hodowcy będzie łatwo go utrzymać “przy życiu”, bo nie będzie wymagał bardzo specjalistycznej opieki. Jeśli chodzi o doznania, to relacje mówią jasno: bardzo szybko można odczuć działanie, ale też szybko przemijają.
Golden Teacher
Jeden z legendarnych szczepów, którego nazwa wzięła się od koloru owocników. Teacher, czyli druga część nazwy oznacza “nauczyciel” i wzięła się ze sposobu działania. Sprzyja wizualnym podróżom oraz doświadczaniu duchowemu. Efekty utrzymują się około 4 godzin.
Mazatapec
Meksykański lud Mazatapeków zainspirował nazwę tego grzyba psylocybinowego. To łagodny szczep. Relacje donoszą, że działa delikatnie, ale też nie powoduje przykrych skutków ubocznych w postaci mdłości. To grzyb typowo mistyczny, ale nie dla początkujących. Na pewno bardziej doceniają go osoby, które miały już wcześniejsze doświadczenia z innymi typami grzybów.
McKenaii
Terence McKenny, psychonauta i entuzjasta psylocybiny zainspirował nazwę dla tego szczepu grzybów. Jest autorem tezy głoszącej, że na pewnym etapie rozwoju ludzie nieświadomie włączyli do diety grzyby halucynogenne i dzięki temu rozwinęli skrzydła swojej kreatywności i przyspieszyli swój rozwój jako gatunku. Pojawiło się u nich myślenie abstrakcyjne na dużo wyższym poziomie, a tym samym zapoczątkowało różne abstrakcyjne formy jak np. złożony język.
Mexican
To kolejna meksykańska odmiana, która była wykorzystywana przez ludy meksykańskie do różnego rodzaju rytuałów. Tak samo jak Mazatapec jest dość delikatny i nadaje się do jednych z pierwszych styczności z grzybami psylocybinowymi.
Thai
Często spotykana odmiana, ze względu na swoje silne działanie w pierwszym odczuciu oraz na to, że jest bardzo łatwa w uprawie.
Hawaiian
Małych rozmiarów grzybek, w którym drzemie jednak olbrzymia moc! Działają zupełnie inaczej ze względu na totalnie innych stosunek zawartości psylocyny do psylocybiny w tych grzybach.
Źródła
https://www1.folha.uol.com.br/ciencia/2015/06/1648730-sites-brasileiros-vendem-drogas-legais.shtml
https://therooster.com/blog/eat-magic-mushroom-these-all-inclusive-trips
Joanna Wieczorek
Tutaj jest miejsce na bio